چه کنیم اگر…؟! (قسمت اول) روی سخن با اساتید زحمتکش زبان انگلیسی می باشد 🙂

glitterybow - what to do
این مقاله برگرفته از کتاب < چگونه زبان انگلیسی تدریس کنیم> نوشته جرمی هارمر بوده و در آن گزیده ای از مشکلات موجود در تدریس زبان انگلیسی به همراه راه حل آن ها ارایه می گردد. چه کنیم اگر……
  • تمام زبان آموزان در سطوح متفاوتی باشند؟

یکی از طاقت فرسا ترین مشکلات در آموزش یک زبان می تواند داشتن کلاسی با زبان آموزان غیر هم سطح باشد. به این معنا که فردی با سطح زبان بسیار عالی همراه با فردی با سطح زبان بسیار ضعیف در یک کلاس حضور داشته باشند. مدیریت کردن چنین کلاسی می تواند چالش برانگیز باشد اما نکاتی برای بهبود روند پیشرفت در کلاس های شامل زبان آموزان غیر همسطح وجود دارد که در ادامه به آن اشاره شده است:

  • از تکنولوژی و متریال مختلف بهره گیرید

زمانی که بر سطح زبان آموزان حاضر در کلاس اشراف بهتری پیدا کردید؛ می توانید آن ها را به گروه های متفاوتی تقسیم بندی کنید. درحالیکه یک گروه در حال قصه نوشتن با درس گرامر جدید است؛ گروه دیگر می تواند یک فیلم کوتاه مرتبط با آن گرامر را تماشا کرده و فعالیت های آن را دنبال کند. این عمل مثال بارزی از متمایز سازی فعالیت ها در یک کلاس است. به این ترتیب زبان آموزان؛ این فرصت را دارند که فعالیت مناسب تر با سطح خود را دنبال کنند و به این ترتیب حسی خوشایند تر از روند یادگیری یک زبان تازه را تجربه نمایند.

  • با همان تکنولوژی و همان سبک متریال؛ فعالیت های مختلف تعیین کنید

شما می توانید با داشتن همان تکنولوژی؛ زبان آموزان تان را مشتاق به انجام فعالیت های مختلف بر پایه ی توانایی هایشان  کنید. برای مثال؛ این بار هم فیلم کوتاهی در رابطه با درس جدید در کلاس پخش کنید. سپس زبان آموزان را به گروه های چند نفره تقسیم کرده (سعی کنید در هر گروه حداقل یک زبان آموز سطح بالا در کنار یک زبان آموز سطح متوسط و نیز یک زبان آموز سطح ضعیف قرار گیرد) و به هر فرد براساس سطح توانمندی وی وظیفه ای محول کنید. به عنوان نمونه: فردی که سطح زبان متوسط دارد می تواند به عنوان روای؛ ماجرای فیلم را برای هم گروهی هایش بازگو کند. فردی که سطح زبان بالاتری دارد ماجرای فیلم را به صورت خلاصه به رشته تحریر درآورد و در پایان فردی که سطح زبان پایین تری دارد به عنوان زمان نگه دار (timekeeper) گروه؛ سرعت پیشرفت گروه را تنظیم و بر روند پیشرفت گروه نظارت کند ضمن آنکه از طریق تعامل با هم کلاس هایش بیشتر و بهتر می آموزد. 

  • خونسردی خود را حفظ کرده و بپذیرید که این مشکل در هر کلاس؛ مدرسه یا موسسه آموزشی دیگر هم می تواند وجود داشته باشد.
READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

باید پذیرفت که همه ی مدرسان زبان انگلیسی در هر کجای دنیا ممکن است طی فعالیت حرفه ای خود با همچین مسئله ای مواجه شوند. گاهی اوقات واقعا نمی توان شرایط کلاس مذکور را از لحاظ سطح بندی ایده آل کرد؛ درنتیجه نیاز است مدرس دوره با حفظ خونسردی و به کمک آنچه در توان دارد این موضوع را مدیریت کند. 

  • جمعیت کلاس بیش از حد زیاد باشد؟

معمولا نمی توان در کلاس های پرجمعیت به راحتی با همه ی زبان آموزان مخصوصا آنهایی که در انتهای کلاس نشسته اند تماس برقرار کرد. از اینرو؛ پویا و خلاق بودن در چنین کلاس هایی تقریبا غیر ممکن به نظر می آید! اما علی رغم تمام این محدودیت ها؛ هنوز هم می توان راهکارهایی برای بهبود روند کلاس در نظر گرفت.

  • از جزوات کمک آموزشی استفاده کنید

یکی از بهترین راه حل ها برای پویا نگه داشتن کلاس و برقراری ارتباط با همه ی دانش آموزان؛ تهیه و ارایه ی جزوات کمک آموزشی برای تسک های مختلف در کلاس است. بدین روش؛ همه ی دانش آموزان در فعالیت شرکت می کنند و معلم به هنگام گرفتن بازخورد از زبان آموزان می تواند به کمک بازخورد گروهی با کلاس در تعامل باشد.

  • فعالیت های دونفره / گروهی و برای گروه ها سرگروه  تعیین کنید

در کلاس های پرجمعیت؛ تعیین گروه نقشی حیاتی برای داشتن یک کلاس با بازده مثبت ایفا می کند. حتی اگر فضای کلاس به اندازه ای نباشد که بتوان میز و صندلی ها را جابجا کرد و یا زبان آموزان قادر به راه رفتن در کلاس و ادغام شدن با سایرین نباشند؛ حضور آنها در یک تیم می تواند حس مثبت تری به آنها القا کند. همچنین با تعیین سرگروه یا لیدر برای هر تیم می توانید سرعت پیشرفت فعالیت ها را بالا برده و با همراهی سرگروه ها نظارت بهتری بر روند کارهای گروهی داشته باشید.

  • روی تخته بزرگ بنویسید – سایز اسلایدها را بزرگ در نظر بگیرید

کلاس های پرجمعیت اغلب در فضاهای بزرگ برگزار می شود. اطمینان حاصل کنید که سایز فونت انتخابی شما؛ چه بر روی تخته و چه پرده ویدئو پروژکتور به اندازه کافی برای افرادی که در گوشه ها  یا انتهای کلاس می نشینند بزرگ و خوانا باشد.