3tips for IELTS-glitterybow

درصورتیکه خود را برای آزمون آیلتس آماده می کنید نکات زیر می توانند مفید واقع شوند:

توصیه اول: منظم و پیوسته مطالعه کنید

 روش و مدت زمان یادگیری برای هر فرد به شکلی منحصربفرد متفاوت است. برخی افراد سرعت یادگیری بالا اما آستانه تمرکز پایین دارند و برخی دیگر گرچه دیرتر از سایرین نکات را بخاطر می سپارند اما آستانه تمرکز و دقت فوق العاده بالایی دارند. همچنین مدت زمان آماده سازی متقاضیان آزمون آیلتس نیز با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است. برخی افراد از مدت ها قبل؛ مثلا یک یا دو سال قبل از امتحان شروع به آماده سازی می کنند در صورتی که گروهی دیگر ممکن است ناگهانی برنامه ریزی کرده و فقط چند ماه زمان مطالعه داشته باشند. در میان همه ی این تفاوت ها آنچه از اهمیت نسبتا بالایی برخوردار است داشتن یک برنامه مدون و منظم است. همه ی ما اهمیت نظم و تمرین و تکرار در یادگیری یک مهارت جدید را بارها شنیده ایم. این موضوع در زمان آمادگی آزمون آیلتس اهمیت صد چندان پیدا می کند. سعی کنید به عنوان یک متقاضی آزمون آیلتس هر روز و هر هفته برنامه مشخصی برای مطالعه خود داشته و طبق برنامه خود پیش بروید. می توانید برای تقویت انگیزه خود؛ در صورتی که یک هفته تمام به برنامه تدوین شده پایبند بوده اید؛ پایان هفته خود را به یک برنامه تفریحی یا هدیه! دعوت کنید و به این ترتیب هفته جدید مطالعاتی خود را با حس خوب حاصل از موفقیت هفته پیشین شروع کنید. 

توصیه دوم: زمان را بدزدید!

هیچ کدام از ما هیچ وقت زمان کافی برای گوش کردن به همه ی فایل های listening و زدن همه ی تست های reading و مطالعه ی همه ی کتاب های لغت نخواهیم داشت. اما همه ی ما می توانیم زمان های به اصطلاح مرده ی روزانه را به فرصت یادگیری بدل کنیم. برای مثال؛ پادکست ها بهترین همراهان ما در هنگام رفت و آمد به محل کار روزانه مان هستند. برخی کانال ها یا صفحات مجازی روزانه نکات گرامری و یا لغات و اصطلاحات کاربردی آموزش می دهند؛ می توان در تایم استراحت ناهار نگاهی به آنها کرد. همچنین فیلم های کوتاه حاوی نکات بهبود speaking بهترین گزینه در پایان یک روز کاری هستند. افراد شاغل یا محصل که در طول روز درگیر کار یا درس و دانشگاه هستند می توانند به کمک همین متریال ساده در طی روزهای هفته یادگیری و آماده سازی خود را پیش برده و آخر هفته را به مطالعه ی کتاب های خاص و یا زدن تست و مرور نکات بپردازند. 

READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

توصیه سوم: دفترچه یادداشت بردارید

داشتن یک دفترچه یادداشت جیبی هزینه ای کم و مزیت هایی زیاد به همراه دارد. وقتی در تاکسی یا حمل و نقل عمومی هستید؛ وقتی پشت میز و در حال کار کردن هستید؛ می توانید به سرعت از نکات جدید و مهم نت برداری کنید. معمولا نمی توان همه ی قسمت های مهم کتاب ها یا جزواتی که مطالعه می کنیم را برای آزمون دوره و مرور کرد؛ اما خلاصه نویسی از قسمت های مهم یک کتاب یا نوشتن لغات و اصطلاحات جدید در دفترچه یادداشت نه تنها دوره و مرور را برای ایام نزدیک به آزمون اصلی یا آزمایشی آیلتس راحت تر می کند بلکه در تثبیت موارد مهم در حافظه بلندمدت ما هم نقش بسزایی دارد.