پایبندی به برنامه مطالعاتی

گاهی اوقات ممکن است بنا به دلایلی مانند کم بودن انگیزه؛ خستگی و یا زیاد بودن حجم کارها نتوانیم به  برنامه مطالعاتی خود پایبند بمانیم. می توان این موضوع را با چند راهکار ساده حل کرد:

راهکار شماره یک:بردهای کوچک روزانه

مهم نیست که هر روز بتوانیم درست به اندازه ی زمانی که برای مطالعه و یادگیری برنامه ریزی کرده ایم درس بخوانیم اما مهم است که هر روز درس بخوانیم! حتی اگر فقط به اندازه ی چند لغت جدید؛ یک فرمول بیشتر؛ یک پاراگراف بیشتر و چند دقیقه از یک پادکست کوتاه فرصت داریم آن را به انجام برسانیم و به این ترتیب برد کوچک اما ارزشمند روزانه خود را کسب کنیم. بارها شنیده ایم که موفقیت چیزی جز تلاش های مستمر روزانه نیست. 

راهکار شماره دو: انطباق برنامه مطالعاتی با سبک زندگی

برای حفظ برنامه مطالعاتی خود لازم است ابتدا آنرا براساس اهداف واقع بینانه سنجیده و تدوین کنیم. برای مثال؛ اگر شما یک مادر شاغل هستید و قصد یادگیری یک زبان جدید دارید قطعا سخت بتوانید در طول هفته ساعت های مطالعاتی زیادی داشته باشید. شما می توانید برنامه خود را با توجه به آنچه در راهکار شماره یک گفته شد به صورت استپ های کوچک روزانه و آن هم در تایم رفت و برگشت به محل کار و خانه و یا استراحت ناهاری دنبال کنید.

راهکار شماره سه: تقویت علاقه

معمولا شروع هر یادگیری تازه با شور و شوق همراه است اما در ادامه راه و مخصوصا در پستی ها و بلندی های مسیر یادگیری کاملا طبیعی است که انگیزه کمرنگ شده و یا حتی از بین برود. یکی از کارهایی که می توان برای تقویت انگیزه انجام داد این است که از افرادی که کمی قبل تر مسیر مشابه شما را رفته اند و به موفقیت دلخواهشان رسیده اند بخواهید به شما دلگرمی بدهند. اینکه افرادی دور و بر شما باشند که حتی یک تشویق کلامی ساده برای شما انجام دهند و به شما بگویند که آن ها هم درست به اندازه شما خسته و کلافه شده بودند اما هدف را رها نکردند می تواند بسیار بسیار زیاد در تقویتروحیه و بالا بردن انگیزه شما موثر باشد.

READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

با مقالات جذاب پاپیون اکلیلی همراه باشید