self learning or teacher

قصد یادگیری یک زبان جدید دارید؟ به کدام گزینه می اندیشید؛ یادگیری در کلاس و به کمک مدرس زبان و یا آموزش به خود از طریق کتاب های خودآموز موجود در بازار؟

پاسخ به این سوال کمی چالش برانگیز است و نیاز به بررسی چندین موضوع دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

ترس از غلط آموختن

شاید این احساس اطمینان در شما هم زمانی که تحت نظر یک مدرس زبانی را می آموزید بیشتر باشد. اطمینان از اینکه نکته های مهمی مانند تلفظ کلمات و دستور زبان به درستی به شما منتقل می شود و درصورت تلفظ غلط یا بکارگیری نادرست قواعد؛ توسط مدرس اصلاح خواهید شد. اما لازم است یادآور شویم که مدرس زبان هم به عنوان نیروی انسانی جایز به خطا بوده و چه بسا نکته ای به غلط به شما آموزش داده شود که برای مدتی طولانی در حافظه درازمدت شما ثبت گردیده و اصلاح و بازبینی آن کاری مشکل باشد. از طرف دیگر گرچه در یادگیری خودآموز یک زبان امکان اشتباه در بکارگیری غلط قواعد و یا تلفظ نادرست وجود دارد اما خوشبختانه به لطف اینترنت و اپلیکیشن های آموزش و حتی تبادل زبان به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد. اپلیکیشن هایی مانند tandem  و speaky این فرصت را به شما می دهند که با افرادی که به نوعی زبان مادری زبان هدف شما را تکلم می کنند آشنا شوید و به صورت رایگان تبادل زبان داشته باشید. در اپلیکیشن tandem امکان اصلاح دستور زبانی جملات شما وجود دارد و شما می توانید با ارتباط با افراد به اصطلاح Native زبان به صورت رایگان زبان دلخواهتان را بیاموزید و تمرین کنید.

READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

نظم

گهگاه شنیده ایم که برخی افراد می گویند به زور کلاس و معلم می توانند هدف خود در یادگیری یک زبان جدید را دنبال کنند و یا حتی تکالیف خود را سروقت آماده کرده و به موقع تمرین کنند. اثر این موضوع را نمی توان در یادگیری تحت نظر یک مدرس زبان کتمان کرد اما برای این مسئله در روش خودآموز هم راهکارهایی وجود دارد. برای مثال می توان از اپلیکیشن Focus برای ترغیب به مطالعه و یادگیری روزانه بهره گرفت و یا از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خواهش کرد که هر روز کمی به فرد خود آموز سخت گرفته و از او بخواهند تا بازه ی زمانی مشخصی را به مطالعه و یادگیری اختصاص دهد.

در پایان می توان گفت هر متدولوژی آموزشی مزایا و معایب خاص خود را دارد و اینطور نیست که الزاما یادگیری در کلاس بهترین و در منزل و به صورت شخصی بدترین باشد. 

با ما و مقاله های جذاب مان همراه باشید 🙂