پادکست ها؛ فایل های صوتی قابل دانلود بر روی کامپیوتر و موبایل هستند که معمولا به صورت سری درباره ی یک موضوع خاص ضبط شده و فرد یا افراد مشخصی در آن به آموزش مطالب جدید از طریق گفتگو؛ طرح مسئله و تبادل نظر می پردازند. این مقاله چندین راهکار ساده و کاربردی جهت استفاده موثرتر از پادکست ها ارائه می دهد.

حتما بیشتر از دو مرتبه گوش کنید!

زمانی که برای اولین بار فیلمی را می بینیم و یا فایلی صوتی را می شنویم؛ با داستان یا محتوای تولید شده آشنا می شویم و این برای یادگیری یک مطلب جدید کافی نیست! می توان گفت در مرتبه دوم گوش ما با کلمات؛ بیشتر آشنا می شود و تازه به دنبال مفاهیم یا عبارت ها و اصطلاحات جدید هستیم. از اینرو توصیه می شود  پادکست های جدید را بیشتر از دو مرتبه گوش کنید و سپس مطالب جدیدی که از آن ها در میابید را در یک دفترچه مخصوص یادداشت کنید.

داشتن متن یا transcript پادکست الزامیست!

درصورتیکه خودآموز از پادکست ها استفاده می کنید حتما متن پادکست ها را دانلود کنید اما آن ها را بعد از مرتبه ی دوم گوش دادن بخوانید. این کار کمک می کند ذهن شما در جستجوی مفاهیم جدید باشد. متن یا دیالوگ اکثر پادکست ها به گونه ای طراحی شده که لغات و اصطلاحات جدید کاملا شرح داده شده و حتی در پایان transcript به صورت یک آرشیو جداگانه؛ مجدد ارائه می شود.

داشتن دفترچه یادداشت مخصوص الزامیست!

همانطور که در دو پاراگرف قبل اشاره شد بهتر است یک دفترچه یادداشت مخصوص لغات و مفاهیم جدیدی که از پادکست ها می آموزید تهیه کنید. می توانید دفترچه را به ترتیب حروف الفبا یا براساس نام و مشخصات هر پادکستی که می شنوید فهرست بندی کرده و لغات و اصطلاحات را بر اساس فهرست انتخابی خودتان طبقه بندی نمایید. طبقه بندی کردن مطالب کمک می کند هر زمان که نیاز به یادآوری موضوعی داشتید به راحتی آن را پیدا کنید.

READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

در پایان از همراهی شما با مقاله های Glitterybow سپاسگزاریم. منتظر مطالب جدیدتر باشید!