glitterybow- learning

سال ۱۹۷۵؛ روبین تحقیقی مبنی بر کارهایی که زبان آموزان خوب انجام می دهند تا پروسه یادگیری زبان خود را با کیفیت بالاتری پیش ببرند انجام داد. وی در این تحقیق به بررسی روش ها و ابزارهایی که یک زبان آموز ممکن است برای کسب دانش از آن استفاده کند پرداخت. طبق یافته های روبین؛ زبان آموزان خوب با اراده اند و اشتیاق زیادی برای برقراری ارتباط با افراد دیگر دارند و در راستای این ارتباط نهایت تلاش خود را می کنند حتی اگر نتوانند به درستی صحبت کنند. زبان آموزان خوب هم به مفهوم و هم به قالب پیام خود اهمیت داده و در زمان مکالمه؛ صحبت های خود و هم کلاس هایشان را مانیتور می کنند. 

زمانی چند از این یافته های اولیه ی روبین نگذشته بود که سایر محققان دریافتند که شناخت چگونگی تلاش یک زبان آموز موفق به تنهایی کافی نیست و باید استراتژی هایی مبنی بر مشاهده و بهبود وضعیت همه ی زبان آموزان؛ نه فقط زبان آموزان خوب؛ در نظر گرفت. در این راستا؛ وندن بر مبنای مشاهدات خود در سال ۱۹۸۵ دریافت که مدت زمان مشخص شده برای آموزش یک زبان در کلاس می بایست به شکل موثری به آموزش خود زبان آموزان هم اختصاص یابد. چنین یافته هایی به معرفی مبحث استراتژی آموزش ختم شد.

هدف اصلی استراتژی آموزش؛ رفع مشکلات زبان آموزان در حین پروسه یادگیری می باشد. زبان آموزان با مهارت های لازم برای غلبه بر نقاط ضعف خود آشنا شده و علاوه بر آن می آموزند در قبال پروسه یادگیری خود متعهد باشند. 

READ  چگونه بر ترس از عدم پیشرفت در یادگیری یک زبان جدید غلبه کنیم؟

glitterybow-learning

برای مثال؛ کلاسی شامل ۱۵ زبان آموز نوجوان با سطح یادگیری متوسطه (intermediate) در نظر بگیرید. مشکل عمده این کلاس؛عدم درک مطلب و نداشتن وقت کافی برای مطالعه ی کامل متن های زبان انگلیسی تعیین شده است. برنامه تدریس این کلاس بر طبق استراتژی آموزش می تواند بدین شرح باشد:

  • ابتدا زبان آموزان با مفهوم استراتژی آموزش آشنا می شوند و مدرس به ایشان اعلام می کند که قرار است با یک استراتژی بنام سازمان پیشرفته آشنا شوند 🙂
  • طبق این استراتژی؛ آنها ابتدا نگاهی سریع به متن انداخته تا مفهوم کلی آن را دریابند سپس در گام بعدی متن را تندخوانی و به سر تیترها یا جملات آغازین هر پاراگراف و تصاویر موجود در متن توجه می کنند.   
  • مراحل بعدی استراتژی سازمان به ترتیب به مشخص کردن لغات کلیدی و در نهایت پاسخ به سوالات درک مطلب در گام آخر اختصاص دارند.
  • سپس مدرس؛ متنی که برای تدریس آن روز آماده کرده است در اختیار زبان آموزان قرار می دهد و از آنها می خواهد مراحل استراتژی سازمان را گام به گام اجرا کنند. 
  • پس از اتمام این فعالیت مدرس از زبان آموزان بازخورد گرفته و  مشخصا فیدبک مثبت تری در خصوص توانایی زبان آموزان در رفع مشکل درک مطلب متن های زبان هدف دریافت می شود.

این مثالی بارز از نحوه آموزش زبان آموزان برای توانمندتر شدن در حل مسائل پیش روی به هنگام یادگیری زبان هدف می باشد.  

با ما و مقالات متنوع تر در حوزه آموزش زبان انگلیسی همراه باشید.