تاثیر رایحه درمانی بر کاهش استرس امتحان

glitterybow-exam-stress

استرس امتحان در تعریف، عدم توانایی مغز در کنترل افکار و بخاطر آوردن مسائل یادگرفته شده در پاسخگویی به مجموعه ای از سوال ها می باشد که به منزله این عدم توانایی شخص نمی تواند در امتحان موفق گردد. همچنین بر طبق تحقیقات انجام شده، استرس می تواند به دو دسته استرس شخصیت و استرس وضعیت تقسیم شود. استرس شخصیت آن دسته از ویژگی های شخصیتی است که به صورت ثابت در فرد نگرانی ایجاد می کنند اما استرس وضعیت در موقعیت های موقتی که در آن فرد به لحاظ روحی یا احساسی تحت فشار قرار می گیرد رخ می دهد. می توان گفت استرس امتحان نوعی از استرس وضعیت می باشد و معمولا افراد در تجربه شدید آن دچار حالت تهوع، دل آشوبه و نگرانی در هنگام قبل و بعد از امتحان می شوند. طی سال های گذشته راه های مختلف زیادی برای کنترل یا کاهش استرس در زندگی روزمره علی الخصوص استرس امتحان معرفی و بررسی شده است. یکی از این روش ها “آروماتراپی ” یا رایحه درمانی می باشد که در ادامه این مقاله به توضیح بیشتر آن پرداخته ایم.
رایحه درمانی، عصب های مربوط به بخش بویایی مغز را تحریک می کند و از آنجا که استشمام برخی عطرهای خاص با رفع استرس ارتباط مستقیم دارد رایحه درمانی سبب تولید افکار مثبت در مغز و در نتیجه ایجاد حس خوشایند در افراد می گردد.

طی سال های 2013 – 2014 تحقیقی بر روی تعدادی از دانشجویان سال دوم رشته پرستاری صورت گرفت که در آن ابتدا میزان استرس شخصیت افراد از طریق انجام تست های خاص مشخص گردید و سپس یک دوره رایحه درمانی برای آنان صورت گرفت. در پایان دوره مشخص شد که آیتم های مربوط به استرس شخصیت در میان افراد مورد مطالعه بسیار کمتر از افرادی بود که رایحه درمانی نشده بودند. همچنین در ادامه این تحقیق، دانشجویان مجدد به دو گروه نمونه برای سنجش در آزمون کتبی تقسیم شدند. در گروه اول تعدادی پارچه آغشته به روغن اسطوخودوس یا لاوندر در کنار میز های امتحان قرار داده شد. همچنین از دانشجویان گروه اول در خواست گردید که طی مدت امتحان هر زمان که احساس استرس داشتند پارچه را بلند کرده، زیر بینی خود قرار دهند و چندین دقیقه عطر اسطوخودوس را استشمام کنند و سپس به جواب دادن به سوالات بپردازند. گروه دوم اما از چنین امکانی بی بهره بود. در پایان این بخش از تحقیق نیز مشخص گردید که میزان استرس دانشجویان گروه اول که عطر اسطوخودوس را استنشاق کرده اند بسیار کمتر از افراد گروه دوم می باشد.

READ  چگونه بر ترس از عدم پیشرفت در یادگیری یک زبان جدید غلبه کنیم؟

اکنون با توجه به تاثیرات آروماتراپی و چگونگی عملکرد آن می توانید در مواقع امتحانات تعیین سطح، تست های مکالمه و یا امتحانات کتبی مهم مانند آیلتس یا تافل از این تکنیک شگفت انگیز به سادگی استفاده کنید تا میزان عملکرد خود را در امتحان تا حد ممکن افزایش دهید.

همچنین عطرها و اسانس های طبیعی دیگر که به راحتی در دسترس باشند و در این زمینه به یاری شما بیایند عبارتند از: عطر بهار نارنج و لیمو ترش، برگ نعنا و برگ گل بنفشه که به راحتی از عطاری ها قابل خرید می باشند.

در صورت علاقه به موارد بیشتر که به موفقیت در آزمون و کاهش استرس شما کمک می کنند می توانید به مقاله نقش خواب و تغذیه در دوران امتحان رجوع کنید.