نقش خواب و تغذیه در دوران امتحان

هیچ وقت یادم نمیاد زمانی که دانش آموز یا حتی دانشجو بودم برای امتحان درسی مثل زبان انگلیسی استرس داشته باشم. حتی اون روزی که علاوه بر کنکور ریاضی، کنکور زبان هم شرکت کردم به هیچ وجه مضطرب نبودم و اون آزمون برام مثل تفریح بود! بس که به مبحث دوست داشتنی زبان انگلیسی علاقه داشتم. رتبه زبانم هم به قدری خوب شد که اگر فقط واسه زبان انتخاب رشته می کردم قطعا سراسری تهران قبول بودم. بماند … منظورم اینه که تا این حد سر امتحانات زبان ریلکس بودم. پس دردم چیه که این مقاله رو می نویسم!؟ اگر به حرفهام دقت کنید میگم ریلکس بودم… یعنی الان دغدغه دارم؟… بله که دارم، واسه چی؟ واسه آزمون های سیستم بین المللی زبان! یهو واژه سنگین شد، میدونم. منظورم از آزمون های سیستم های بین المللی چیه؟
منظورم امتحانات شیرین آیلتس، تافل، KET، PET و .. هست که اجدادمون رو میاره جلوی چشمهامون تا با نمره خوب قبول بشیم.
لینک مقاله انواع آزمون های زبان
بله دوست عزیز اگه در حال آمادگی برای همچین آزمون های تپلی هستی و براش نگرانی می فهممت! حتی اگه برای امتحان زبان مدرسه یا دانشگاهت هم دغدغه داری بازم درک میکنم چی میگی، بالاخره نتیجه برات مهمه. دوست داری اون پول و زمانی که صرف خوندن کردی به ثمره بشینه. پس با من همراه شو تا تو این مقاله بهت بگم چطوری خواب و تغذیه مناسب داشته باشی که نه تنها استرست کم بشه، بلکه بهترین خودت رو سرجلسه آزمون نشون بدی و نتیجه خوب بگیری.

glitterybow-desperate-studentr

خواب، عامل یاری دهنده
میدونم شاید با این عنوان خیلی موافق نباشی و بگی ای بابا ایام آمادگی آزمون و خواب؟… ولی بد نیست این نکته رو یادآوری کنیم که مغز ما به بازسازی نیاز داره؛ یعنی باید یه زمانی بهش استراحت داده بشه تا مطالبی که خوندیم رو خوب طبقه بندی کنه و سر جلسه جواب سوال ها یادمون بیاد. واسه همین باید شب قبل از امتحان حتما به اندازه کافی بخوابیم که ترمیم مغز و طبقه بندی اطلاعات انجام شده باشه.

glitterybow-exam time tips

استفاده از قهوه و مواد کافئین دار برای اینکه تو شب بیدار نگهت داره تا درس بخونی واقعا توصیه نمیشه، چون نه تنها استرس زاست بلکه ممکنه این حالت برات پیش بیاد که سر جلسه یهو ببینی هنگی! و هیچی یادت نیست.
پس این توصیه رو جدی بگیر و سعی که شب قبل از امتحان خوب بخوابی که حداقل همون چیزهایی که خوندی یادت باشه. بهتر از اینه که همه رو بخونی و هیچی یادت نباشه!

READ  چگونه بر ترس از عدم پیشرفت در یادگیری یک زبان جدید غلبه کنیم؟

تغذیه، عامل خوشمزه تاثیرگذار
خب حالا میرسیم به بخش خوشمزه ماجرا. اگه از اون دسته آدمایی هستی که موقع ایام امتحانات به سندرم باز کردن در یخچال در هر 15 دقیقه دچار میشی بیا اینجا! اگرم از اونایی هستی که کلا موقع امتحان کوری اشتها میگیری و نمیدونی چطوری با این مشکل کنار بیای بازم این قسمت از مقاله میتونه کمکت کنه.

خبر خوش: خوردن برنج و ماکارونی توسط کارشناسان تغذیه توصیه شده.
خبر ناخوش: خوردن پیتزا و ساندویچ بیرون و فست فود کلا توسط خان جون هم توصیه نشده! چه رسد به کارشناس تغذیه!
خوردن مواد نشاسته ای و کربوهیدرات ها مثل برنج و ماکارونی باعث میشه یه سری ویتامین ها به بدنمون برسه که وجود اون ویتامین ها خواب آروم تری رو برامون فراهم می کنند. مواد دیگه مثل میوه جات، آبمیوه، پروتیئن ها مثل شیر و پنیر و تخم مرغ و همینطور مغزها و آجیل هم خیلی مفید و تاثیرگذاره.
اما از طرفی خوردن بیش از حد شیرینی جات یا مواد دارای شکر و همینطور فست فود ها و غذاهای پرچرب باعث میشه زود احساس خستگی و سنگینی کنیم و نتونیم رو درس خوندن متمرکز باشیم.
اگه مقاله رایحه درمانی و اثراتش بر کاهش استرس رو خونده باشی یادته که تو مقوله اسانس های کاهش استرس به برگ نعنا اشاره کردیم. حالا اینجا به خوردن خود نعنا اشاره میکنم اونم در کنار ریحان وعسل! نه که با هم مخلوط کنی نه، جدا جدا.
و اینکه همیشه یادت باشه خوردن صبحانه واقعا به سیر نگه داشتن و کارکرد بهتر مغزت کمک میکنه؛ حتی اگه اهل صبحانه نیستی یه شیرموز بزن برو سر جلسه از هیچی خیلی بهتره.
امیدوارم تونسته باشم با یادآوری همین نکته هایی که قبلا هم حتما شنیده بودی یه ذره کمکت کنم و تو هم رعایت کنی و نتیجه بگیری.
موفق باشی و حسابی شاخ امتحان رو بشکنی