glitterybow.com

نیاز به یادگیری در انسان ها به دلیل سبک زندگی اجتماعی آن ها همواره وجود داشته است. نیاز به یادگیری مهارتی برای درآمد زایی و گذران زندگی؛ مهارتی برای شکوفا کردن خلاقیت و احساسات درون و یا مهارتی برای برقراری ارتباط با سایرین. از جمله مهارت های ارتباطی می توان به یادگیری زبان  اشاره کرد. همه ی ما بر حسب کشور؛فرهنگ و خانواده ای که در آن متولد  می شویم به صورت ناخودآگاه و بالطبع بدون دردسر زبان آن کشور؛ فرهنگ و یا خانواده را می آموزیم. اما زمانی که قصد یادگیری زبانی متفاوت را داریم مسئله می تواند کمی دشوار باشد. یادگیری یک زبان کاملا تازه؛ زبانی که تا بحال در خاک و فرهنگ آن نزیسته ایم می تواند همراه با استرس باشد. هدف از نوشتن این مقاله؛ معرفی بخش های استرس زای یادگیری یک زبان جدید است و در مقاله ی بعدی به  مقایسه ی یادگیری همراه با استرس؛ با آموختن زبان به همراه شادی و احساس خوب می پردازیم.

فوبیای  زبان!

آموختن یک زبان برای برخی افراد به قدری استرس زا و وحشت آور است که حتی یک فوبیای مختص به خود دارد. زنو گلوسوفوبیا؛ احساس ناراحتی؛ نگرانی و عصبی بودن در زمان تجربه یادگیری یا بکارگیری یک زبان تازه است. وحشت از یادگیری زبان جدید می تواند در سه دسته روانشناسی علت یابی شود:

  • سختی استفاده از زبان در موقعیت مد نظر: زمانی رخ می دهد که فرد برای اولین بار از زبان هدف یا همان target language  در یک موقعیت خاص مانند  سلام و احوالپرسی؛ خرید کردن؛ مراجعه به پزشک؛ گرفتن تاکسی و یا تهیه ی بلیت اتوبوس و قطار استفاده می کند.
  • ترس از دست رفتن آبروی اجتماعی: در صورتی که فرد در هر کدام از موقعیت های ذکر شده در حالت قبل نتواند از آنچه آموخته استفاده کند؛ احساس ناراحتی کرده و تصور می کند آبروی او در میان افرادی که دارد آن زبان را از آن ها می آموزد یا افراد کشور زبان هدف از بین رفته است و همین احساس خجالت؛ استرس بیشتری به او برای تلاش های بعدی وارد می کند.
  • چالش بیان هویت: اگر نتوانیم با انسان های دیگر ارتباط برقرار کنیم؛ چطور می توانیم بگوییم که هستیم؟ از کجا آمده ایم؟ چه علایق و سلایقی داریم و…. عدم توانایی برای بیان آنکه هستیم استرس و فشار بسیاری به ما وارد می آورد.
READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

در قسمت بعد به بررسی آماری دو المان شادی یا سرخوشی و استرس در سطح بین الملل و جزییات بیشتر مرتبط با این دو فاکتور می پردازیم.

با ما همراه باشید 🙂