glitterybow.com

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی در یادگیری افراد نقش بسزایی دارد زیرا به افراد اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط گرفته و آن را به سمت و سویی خاص هدایت کنند. هوش هیجانی نه تنها قابلیت درک احساسات خود فرد را به وی می دهد بلکه کمک می کند تا از عواطف و هیجانات انسان های اطراف خود نیز آگاه باشد. از نقطه نظر آموزشی؛ هوش هیجانی سبب می شود افراد نیازهای آموزشی خود را بهتر مطرح کنند و در نقش یک سرگروه یا عضوی قدرتمند از یک تیم ظاهر شوند. 

glitterybow.com

تفاوت هوش هیجانی با آی کیو

آی کیو یا همان بهره هوشی برای اولین بار در اوایل قرن بیستم مطرح شد. در آن زمان باور بر این بود که هر فرد میزان مشخصی از بهره هوشی در اختیار دارد که برای تعیین عدد آن می بایست تست هوش بدهد. سپس افراد بر اساس نمره به دست آمده از تست برای کارهای مختلف طبقه بندی می شدند. با گذشت زمان؛ محققان به این نتیجه رسیدند که هوش یک فرد تنها منحصر به هوش منطقی نیست بلکه بخش دیگری از ظرفیت مغز به هیجانات و عواطف انسانی تعلق دارد و بر اساس آن افراد می توانند با یکدیگر راحت تر ارتباط برقرار کنند. از اینرو مفهوم هوش هیجانی یا همان EI معرفی شد.

آیا هوش هیجانی بر یادگیری بهتر زبان انگلیسی اثر گذار است؟

جواب مثبت است!

طی یک مطالعه حدود ۳۳۰ نفر از زبان آموزان در استان همدان ایران مورد بررسی قرار گرفتند و میزان یادگیری آنها در هر چهار مهارت اصلی گفتار؛ نوشتار؛ شنیدار و خواندن و همچنین معدل پایان ترم آن ها با توجه به معیارهای مرتبط با هوش هیجانی مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد ارتباط مستقیمی بین عملکرد زبان آموزان و میزان استفاده از هوش هیجانی وجود دارد. برای مثال؛ افرادی که توانایی بهتری برای برقراری ارتباط با همکلاسی ها و مدرس خود داشتند؛ نمرات بالاتری در بخش گفتار و کار کلاسی کسب کردند. از طرفی برخی افراد ساکت تر یا دیرجوش تر با جمع؛ گرچه نمرات خوبی در امتحانات کتبی به دست آوردند اما نتوانستند به اندازه افراد دارای EI قوی؛ در کار کلاسی یا گفتار نمره بگیرند. 

READ  چگونه بر ترس از عدم پیشرفت در یادگیری یک زبان جدید غلبه کنیم؟

لازم به ذکر است بخش تحقیقاتی این مقاله برگرفته از کار تحقیقاتی سرکار خانم طیبه زارع زاده در ایران می باشد. 

با ما و مقالات جذاب دیگر همراه باشید 🙂