glitterybow.com

ممکنه روزی شما هم قصد سفر به یک دیار دیگه رو داشته باشید؛ چه به نیت گشت و گذار و تفریح و چه به نیت مهاجرت و اقامت مسلما دلتون نمیخواد و تصور این رو هم ندارید که چیزی خارج از برنامه اتفاق بیفته اما …… سفر به یک کشور دیگر هر چقدر هم نزدیک و کوتاه و برنامه ریزی شده می تونه مخاطرات و اتفاقات غیرمنتظره ای در بر داشته باشه که حتی فکر آن را هم نمی کردید! در این مقاله کوتاه به بررسی دو مورد از این پیشامدهای غیر مترقبه می پردازیم.

glitterybow.com

۱. جا گذاشتن پاسپورت در بدو ورود

احتمال وقوع این اتفاق برای زمانی که تنها سفر می کنید یا مسافرت شما از نوع مهاجرت است بیشتر از زمانی هست که به همراه یک گروه یا با تورهای سیاحتی از کشور خارج می شوید. بسیاری از مسافران در بدو ورود به یک کشور جدید نیازمند تهیه سیم کارت هستند تا بتوانند با اعضای خانواده و نزدیکان خود در تماس باشند. برای تهیه سیم کارت به یک کارت شناسایی معتبر نیاز دارید. درصورتیکه شما شهروند آن کشور نباشید و یا کارت اقامت نداشته باشید؛ پاسپورت شما حکم کارت شناسایی تان را دارد و نیاز است در زمان خرید سیم کارت آن را ارائه دهید. مواظب باشید بعد از تهیه ی سیم کارت و یا انجام هر مبادله دیگری که نیازمند بررسی پاسپورت شما هست؛ آن را در محل خرید جا نگذارید! در غیر اینصورت هیچ هویت معتبری از شما در خارج از کشور خودتان در دست نیست و این موضوع می تواند برایتان مشکل ساز شود.

glitterybow.com

۲. تهیه بلیت قطار یا اتوبوس اشتباه

با پیشرفت تکنولوژی در کشورهای مختلف؛ بسیاری از خرید و فروش ها به صورت سیستمی و بدون نیاز به نیروی انسانی انجام می شود. تهیه بلیت قطار یا اتوبوس به مقصد شهرهای دیگر هم از این قاعده مستثنی نیست. ممکن است دیده یا شنیده باشید که در بسیاری از کشورها دستگاه هایی برای فروش بلیت وجود دارد و این یعنی بدون حضور نیروی انسانی یا به عبارتی همان بلیت فروش می توانید با گذاشتن وجه مربوطه در دستگاه بلیت خود را تهیه کنید. شاید کل روند بسیار ساده به نظر بیاد اما…. داستان از جایی شروع میشه که شما با زبان آن کشور و همچنین مسیرهای مستقیم و غیرمستقیم قطارها آشنایی نداشته باشید. در اینصورت بسیار محتمل است که بلیت اشتباهی تهیه کنید یا به اشتباه مسیر طولانی تر و یا قطار غیرمستقیم برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. همچنین باید مواظب کلاهبرداران هم باشید!  چون هستند کسانی که از قصد اطراف این دستگاه ها گشت می زنند و تا متوجه ناآشنایی شما با سیستم می شوند به قصد کمک جلو می آیند اما در پایان از شما برای این کمک پول طلب می کنند!

 

چه باید کرد؟

READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان

در خصوص مورد اول؛ دقت کنید هر چند دقیقه یکبار تمام وسایل ضروری خودتون رو از پاسپورت و کیف پول گرفته تا موبایل و مدارک ضروری دیگه (اگر باید دم دست همراه داشته باشین) چک کنید. سعی کنید جایی که صندلی یا پیشخوان هست وسایل تون رو قرار بدید و با حوصله یک دور همه ی موارد ضروری رو چک کنید و بعد سوار قطار یا اتوبوس یا تاکسی بشید.

در خصوص مورد دوم؛ معمولا افرادی به عنوان مامورین خط آهن یا اتوبوسرانی در ایستگاه های قطار و اتوبوس حضور دارند. سعی کنید از آنها کمک بگیرید. درصورتیکه در یک کشور غیرانگلیسی زبان هستید و فرد مقابل شما به زبان انگلیسی تسلط نداره می تونید از اپلیکیشن های رایگان مترجم مانند google translate استفاده کنید و به هر جهت منظور خودتون رو برای مقصد و تعداد بلیتی که میخواهید تهیه کنید برسانید. 

با ما و مقالات جذابمون همراه باشید. 🙂