glitterybow-about-reading-skill

چرا متون انگلیسی را مطالعه می کنیم؟
دلایل بسیاری برای مطالعه ی متون به زبان انگلیسی وجود دارد. مثلا عده بسیاری در حرفه ، رشته تحصیلی و یا حتی از روی علاقه شخصی، متن های مختلف به زبان انگلیسی را مطالعه می کنند. مهارت خواندن برای یادگیری زبان های جدید ضرورت دارد. دیر یا زود، زبان آموزان در نهایت همه آنچه را که به زبانی دیگر می خوانند متوجه می شوند! از اینرو، هرچه بیشتر بخوانند برایشان سودمندتر است. مطالعه متن به زبانی دیگر همچنین بر روی دایره لغت زبان آموزان وتقویت مهارت املا و نگارش آنها نیز اثر گذار است. معلمان زبان انگلیسی می توانند از متون این زبان برای آموزش ساختار عبارت، جمله، پاراگراف و درنهایت یک متن کامل در کلاس استفاده کنند. به این ترتیب زبان آموزان نیز مدلی مناسب برای تمرین نوشتاربه زبان انگلیسی خواهند داشت. علاوه بر تمام موارد ذکر شده، یک متن جذاب می تواند مبحثی جالب برای گفتگو هم باشد وقدرت تخیل افراد را در نقد و بررسی و دادن پاسخ های چالشی به یکدیگر بر می انگیزد.

انواع مختلف متن های زبان انگلیسی
متون زبان انگلیسی به دو گروه جامع (extensive) و کلاسی (intensive) تقسیم می شوند. متون جامع آن دسته از متن هایی هستند که زبان آموزان، اغلب خارج از فضای کلاس و به جهت سرگرمی یا افزایش اطلاعات و دانش شخصی شان مطالعه می کنند. این متون شامل انواع کتاب داستان، رمان، مقالات آنلاین، روزنامه و مجله می باشند. گرچه نمی توان گفت که تمام افرادی که زبان انگلیسی می آموزند به مطالعه متن های جامع علاقه مندند اما می توان با قاطعیت گفت آن دسته از زبان آموزانی که به طور مرتب، خارج از فضای کلاس متن های متفاوت به زبان انگلیسی می خوانند، با سرعت بالاتری نسبت به سایرین، زبان می آموزند و عملکرد کلی آنها در کلاس بهبود میابد. متون کلاسی اما دقت و توجه بیشتری نسبت به متون جامع می طلبند و زبان آموزان میبایست زمان بیشتری برای دریافت جزییات و اطلاعات دقیق از متن صرف کنند. همانطور که از نام آن پیداست، این متون بیشتر در کلاس و از طریق منابع آموزشی منتشر شده توسط انتشارات و دبیرزبان در اختیار زبان آموزان گذاشته می شود و بیشتر شامل کتاب های آموزشی می باشد.

READ  اهمیت درست کردن کاردستی در یادگیری کودکان
glitterybow-about-reading-skill

مهارت های خواندن
اصلی ترین مهارت های خواندن شامل تندخوانی (skimming) و جز خوانی (scanning) می باشد. هر زبان آموز میبایست قادر به فهم کلی موضوع از طریق skim متن و نیز دریافت جزییاتی خاص مانند تاریخ ها، اعداد، اسامی و یا هر گونه اطلاعات جزیی خواسته شده ی دیگر از طریق scan کردن باشد. بدیهی است که با مطالعه و تمرین خواندن بیشتر، مهارت افراد در درک مطلب و همچنین پاسخگویی به سوالات مربوط به متن نیز بیشتر می شود.

نکاتی که در مطالعه متون زبان انگلیسی به شما کمک می کنند

نکته اول: هر چه بیشتر متن بخوانید به خواننده متن بهتری تبدیل می شوید!

سعی کنید تا جایی که می توانید انواع متون زبان انگلیسی مناسب با سطح خود انتخاب کرده و آنها را در اوقات فراغت خود مطالعه کنید. می توانید با متن هایی شروع کنید که موضوعات مورد علاقه شما را شامل می شوند و به مرور موضوعاتی برای مطالعه انتخاب کنید که کمی فراتر از محدوده امن شما باشند! به این ترتیب همواره حس خوبی برای مطالعه کردن یک موضوع به زبان انگلیسی خواهید داشت.

نکته دوم: یادداشت کنید!

متن های زبان انگلیسی بهترین فرصت برای افزایش اطلاعات، بروزرسانی دانسته ها و همچنین یادگیری عبارت ها یا لغات جدید است. از اینرو، بهتر است دفترچه ای مخصوص به این کار اختصاص دهید و هر آنچه که برای شما جدید و آموزنده است، چه اطلاعات باشد و چه لغت و حتی دستور زبان بکار گرفته شده در یک جمله، همگی را با نظمی خاص در آن دفترچه یادداشت کنید. به این ترتیب گنجینه ای ارزشمند به زبان انگلیسی برای خود تولید می کنید که هر زمان به آن نیاز داشته باشید به راحتی در اختیارتان است.

نکته سوم: پیشگویی کنید!

وقتی مطلبی را به زبان مادری خود مطالعه می کنیم غالبا به صورت ناخودآگاه ادامه موضوع را حدس می زنیم. این کار که به نوعی معادل با قدرت پیشگویی می باشد کمک می کند تا نه تنها به خواندن کامل متن مشتاق باشیم بلکه احساس بهتری نیز از فهم و یادگیری از طریق خواندن / reading به زبانی غیر از زبان مادری مان به دست آوریم. تصاویر، سرتیتر و سرپاراگراف های یک متن همواره به قدرت پیشگویی ما می افزایند.

بیشتر بخوانید

همه چیز درباره Listening