glitterybow-essays-about listening skill

دلایل تقویت مهارت Listening
اغلب زبان آموزان می خواهند قادر به فهم صحبت های افراد به زبان انگلیسی باشند؛ چه این صحبت ها در یک مکالمه رو در رو، چه در یک فیلم یا شنیدن برنامه ای به زبان انگلیسی در رسانه و یا تماشای اجرایی بر روی سن تأتر باشد.
شنیدن، همچنین به افراد کمک می کند تا با تلفظ بهتر و درست تر کلمات آشنا شوند و درنتیجه در زمان صحبت کردن نیز کلمات را بهتر و درست تر ادا کنند. درواقع یک مکالمه موفق تنها به درست صحبت کردن نیست بلکه در وهله اول به درک درست فرد یا افراد مقابل در مکالمه از طریق توانایی شنیدن بالا بستگی دارد. یکی از منابع اصلی شنیداری برای افرادی که زبان انگلیسی را در کلاس می آموزند ، صدای معلم آن هاست. گرچه معلمان زبان یکی از منابع اصلی شنیداری در کلاس محسوب می شوند اما از آنجا که لهجه و حتی در برخی موارد قواعد یک زبان حتی در مناطق مختلف خود کشور صاحب آن زبان نیز متفاوت است، نیاز است زبان آموزان تنها به کلاس و معلم خود بسنده نکنند و از طریق پادکست ها و فایل های صوتی آموزشی متنوع با انواع لهجه های آمریکایی، بریتانیایی، ایرلندی و استرالیایی آشنا شوند.

منابع Listening
بخش عمده منابع شنیداری را فایل های ضبط شده مانند پادکست ها، DVDs ، CDs و یا فایل های در قالب MP3 و MP4 که اغلب داخل پک کتاب های آموزشی هستند، می باشند. آنچه در انتخاب این متریال اهمیت دارد، authentic بودن آنهاست، به این معنا که فایل های صوتی موجود در این بسته های آموزشی فقط برای زبان آموزان طراحی نشده باشند، بلکه برای افراد native همان زبان نیز مورد استفاده قرار گیرند همچنین برحسب نوع یا ژانر فایل صوتی، منابع شنیداری می توانند شامل اخبار، سخنرانی های عمومی، پیغام های صوتی ضبط شده، مکالمات تلفنی و یا دیالوگ های دراماتیک هنری باشد.

مهارت های Listening
زبان آموزان باید قادر به شنیدن شماری از موضوعات مختلف به روش های مختلف باشند. در وهله اول آنها میبایست به تشخیص سرنخ های کلی از طریق مثلا تن صدا و یا لحن مکالمه باشند تا بتوانند از آن طریق حال و هوای کلی داستان را دریابند. همچنین میبایست قادر به دریافت جزییات و اطلاعات ریزتر مانند زمان ها، اعداد و .. باشند. اطلاعات کلی تر نیز باید به هنگام گوش دادن به یک داستان یا یک مکالمه با موضوعات اجتماعی قابل دریافت باشد. همه ی زبان آموزان قادر به دریافت اطلاعات کلی یا جزیی در فایل های صوتی به زبان مادری خودشان هستند؛ از اینرو برای دریافت همین اطلاعات به زبان انگلیسی نیاز به تمرین و تکرار بسیار دارند.

READ  چگونه بر ترس از عدم پیشرفت در یادگیری یک زبان جدید غلبه کنیم؟
glitterybow-about-listening-skill

نکاتی درباره Listening

نکته اول: مشتاق به شنیدن فایل ها و متریال صوتی مختلف باشید!
هرچه بیشتر بشنوید، در گوش دادن مهارت می یابید
نکته دوم: برای شنیدن خود را آماده کنید!
درصورتیکه به یک فایل صوتی از یک کتاب آموزش زبان گوش می دهید با نگاه کردن به تصاویر یا خواندن سوالات مربوط به آن بخش، سعی کنید موضوع را حدس بزنید.
نکته سوم: فایل صوتی در مورد مطالبی که برایتان جذاب است گوش کنید.
در صورتی که به موضوع مطرح شده در فایل صوتی علاقمند باشید، انگیزه ی بیشتری برای گوش کردن به آن و آموختن پیدا میکنید.

نکته چهارم: یک بار گوش کردن کافی نیست!
به ندرت می توان با یک بار گوش دادن به یک فایل صوتی صد در صد محتوای آنرا متوجه شد. بهتر است بعد از آنکه یکبار به طور کامل فایل صوتی مد نظر را گوش کردید، برای دفعات بعدتر چندین مرتبه و در قسمت های حساس فایل، آنرا پاز کنید و حتی آنچه می شنوید بنویسید. این کار که تکنیک listening write نامیده می شود کمک شایانی به بهبود مهارت شنیداری شما در زبان انگلیسی می کند.

بیشتر بدانید

همه چیز درباره Reading