www.glitterybow.com
خستگی ناشی از برگزاری کلاس های مجازی این روزها به یک خستگی کاملا آشنا و اجتناب ناپذیر تبدیل شده است. در این مقاله؛ استراتژی هایی ساده جهت رفع خستگی مدرسان و دانش آموزان مطرح شده است.
استراتژی شماره یک: بین فعالیت های آنلاین و آفلاین تعادل برقرار کنید
زمان و سرعت دو مبحث حائز اهمیت در بحث کلاس های آنلاین می باشند. شاید در یک تدریس حضوری چهره به چهره بتوان سه ساعت تمام درباره یک موضوع خاص حرف زد اما کلاس های آنلاین قطعا داستان متفاوتی دارند. یک کلاس آنلاین اثربخش نیازمند تفاوت در نوع فعالیت ها و همچنین تعادل مابین فعالیت های آنلاین و آفلاین می باشد. برای مثال می توانید بعد از چند دقیقه تدریس آنلاین و ارائه ی مطلب اصلی؛ مطالبی برای خواندن و فکر کردن یا حل کردن (بسته به نوع مبحث مورد آموزش) در اختیار شاگردان قرار دهید و بعد از یک تایم مشخص دوباره به حالت آنلاین باز گردید.
استراتژی شماره دو: زنگ های استراحت کوتاه و از پیش برنامه ریزی شده داشته باشید
شاید شنیده باشید که قدرت تمرکز و یادگیری مغز در فواصل زمانی کوتاه اثربخشی بهتری دارد. حتی در بازار اپلیکیشن های آنلاین؛ اپ هایی را میابید که با زمان بهره وری ۲۵ دقیقه مطالعه و تمرکز و پنج دقیقه استراحت طراحی شده اند. می توانید با الگو گرفتن از این اپلیکیشن ها و با توجه حجم مطالبی که باید آموزش دهید؛ استراحت های کوتاه مدت برای بازآفرینی تمرکز شاگردان و رفع خستگی خودتان در نظر بگیرید.
استراتژی شماره سه: برای تفریح جا باز کنید
اشتباه نکنید! این پاراگراف تکرار استراتژی قبلی نیست؛ بلکه این استراتژی به سادگی به شما یادآوری می کند که انسان ها در هر روش یادگیری به تفریح و فضای شاد احتیاج دارند. برای مثال می توانید کلاس خود را با یک بازی آنلاین کوتاه شروع کنید تا همگان برای شروع علاقه ی بیشتری داشته باشند و یا در انتها کلاس را با یک اسلاید طنز به پایان برسانید. حتی می توانید از این هم فراتر رفته به کمک تئوری های طراحی بازی؛ امتحانات یا پرسش های کلاسی خود را با بازی همراه سازید.
با مطالب جذاب بعدی ما همراه باشید:)